Sportovcova druhá kůže
Kvalitní oblečení je základem pro každý trénink. Pokud se věnujete jeho jakékoliv formě, víte to.
Nabídka jednotlivých dílů sportovního oblečení či například rovnou teplákových souprav je opravdu nemalá. Správný výběr určuje nejen druh vykonávaného tréninku nebo roční období. Přes kritéria potřeb individuálních jsou tu i ty obecné, základní. Jaké že jsou? Samozřejmě upotřebený materiál a střih. Funkčnost a látky příjemné a především k lidskému tělu příznivé jsou primárním faktorem pro nahlížení na kvalitu. Avšak do výběru samotného zasahuje značně i móda, a to jak u žen, mužů i dětí. Z nabídky mnoha populárních značek pak lze vybrat takové kousky, v kterých někteří jedinci chodí málem i do divadla.
Nicméně pokud se vrátíme k hlavnímu účelu tohoto ošacení, tedy k funkčnosti, musíme konkrétněji zmínit jasná fakta. A to jsme zpět u materiálu. Oproti běžnému oděvu by měl mít některé výjimečné vlastnosti. Například bavlna, která je jinak v textilním průmyslu zastoupena značně, se v tělocvičných disciplínách objevuje opatrněji, respektive ne sama. Důvodem jsou její vlastnosti, tělesnému zápolení příliš nesvědčící. Je sice příjemná na dotek, ale rychle nasákne pot, špatně schne a dokáže se vytahávat více, než látky standardně ve sportovně-oděvním průmyslu užívané.
Nejčastěji používané:
• Bambus
– Přírodním produkt s vlastnostmi téměř identickými jako mají umělá vlákna. Proto se stává v posledních letech stále více upotřebovaným.
• Elastan
– Příměs mnoha ostatních materiálů, kterým propůjčuje pružnost. Znám bývá také pod označením lycra, spandex či dorlastan.
• Polyamid
– Umělé vlákno s vysokou mírou odolnosti a přitom s nízkou hmotností.
• Polypropylen
– Plast využívaný nejen v textilním průmyslu. Má hypoalergenní účinek a rychle schne.
• Polyester
– Vlákno odolné vůči mikroorganismům, také hypoalergenní. Je častou příměsí. Bývá používán například i při výrobě pneumatik.
• Merino vlna
– Přírodní materiál s antibakteriálními vlastnostmi a vysokou prodyšností. Získává se chovem vysokohorských ovcí.
Tvar sportovního oblečení určuje střih. Ten by měl, spolu se švy a spoji zaručovat pevnost, avšak nebránit přirozenému pohybu. Při dřepu Vám tak nic nikam nevyleze a Vy zůstanete, ačkoli zpocení, elegantní i nadále.