Auto moto

Kdy používat mlhová a dálková světla


Světla na automobilu plní hned několik základních účelů. Především umožňují ostatním účastníkům provozu, aby s dostatečným předstihem viděli, že se k nim blíží vůz, a měli tak čas zareagovat. Dále pak dávají signál ostatním, co se řidič chystá udělat – zde mohou být příkladem brzdová či směrová světla. V neposlední řadě pak umožňují řidiči, aby viděl na cestu za zhoršené viditelnosti.

 

Je pochopitelné, že vzhledem k tolika úkolům nestačí jen jedna světla. Proto jich je na autě nainstalováno několik, a ačkoliv je řidiči velmi dobře znají, při používání některých, zejména pak dálkových světel a mlhovek, leckdy dělají chyby. Jistě, je to proto, že tyto se používají jen zřídka. Přesto jejich chybné používání vede k mnoha nebezpečným situacím, kterým by šlo jinak lehce předejít. Neuškodí tedy se podívat, jaká pravidla zde platí.

 

zadní brzdová světla

 

Mlhová světla, jak již název napovídá, bychom měli používat jen a pouze za husté mlhy. Jsou totiž mnohem pronikavější, a tak je i v takovém počasí protijedoucí řidič či chodec čekající na přechodu včas uvidí. V jiných situacích však mohou způsobit oslnění, což rozhodně není dobré. Používejme je tedy skutečně jen ve chvílích, kdy jsou opravdu potřeba.

 

opuštěná noční silnice

 

Problém bývá i u dálkových světel. Ta jsou určena pro jízdu za tmy po dlouhých, rovných silnicích či dálnicích, kde podél není žádné osvětlení. Jsou podstatně jasnější, než ta klasická, a tak díky nim vidíme dál. Snadněji se tak můžeme vyhnout například zvěři, která je nejaktivnější právě v noci. Ovšem na druhou stranu jimi můžeme velmi snadno oslnit řidiče protijedoucího vozidla, a způsobit tak nehodu. Proto, pokud vidíte, že se proti vám blíží auto, je vhodné dálková světla okamžitě přehodit na ta klasická.

 

Jistě, může to být poněkud otrava, avšak je nutné mít na paměti, že to vše děláme jak pro svou bezpečnost, tak i pro bezpečnost našeho okolí. Věřte totiž, že způsobit dopravní nehodu rozhodně nechcete.