Sport

Když svůj bazén správně zazimujete, nemusíte jej vypustit

Už jste někdy slyšeli o tom, že vodu z vašeho bazénu nemusíte na zimu vypustit, pokud jej vhodně zazimujete? Jistě uznáte, že se jedná o skvělý nápad, jak ušetřit vodu, náklady spojené s jejím napouštěním i práci spojenou s novým napouštěním bazénu v další sezóně.

zazimování bazénu

Jistě vám už mnohdy bylo líto vypouštět do kanálu vodu, o kterou jste po celou koupací sezónu tak svědomitě pečovali. Dnes už to naštěstí dělat nemusíte. Stačí, když dodržíte doporučený postup k zazimování bazénu a na jaře najdete svou nádrž ve skvělém stavu. A hlavně, vodu už nikdy nebudete muset zbytečně vypouštět.

Především pro majitele objemných nádrží bylo jistě opakované napouštění vody do nádrže noční můrou, takže o její kvalitu po celé léto řádně pečovali. O to méně budou mít následně práce, protože k řádnému zazimování bazénu je nezbytné, aby voda byla v té nejlepší kondici.

Pokud ovšem zazimování plánujete, ovšem ve vaší vodě se vyskytují nějaké řasy, zákal či jiné znečištění, tak byste měli tento stav okamžitě napravit, jak jen to jde. A to platí i v případě, kdy jsou na stěnách nádrže nárosty minerálů, slizu anebo třeba když je nějaký tenký biofilm na hladině. To vše musí z vody pryč. Jedině v tom případě bude všechno správně nachystáno pro aplikaci speciálního chemického přípravku, tak zvaného zazimovače, který vaši nádrž připraví na zimu. Neměli byste se ovšem mylně domnívat, že se jedná o nějakou nemrznoucí směs, která zabrání zamrznutí vody, tak to rozhodně není!

kapka

Aby se nestalo, že led poškodí stěny nádrže, je nezbytně nutné použít dilatační plováky anebo alespoň provizorní opatření v podobě PET lahví částečně napuštěných vodou. Tyto nádoby budou díky své vlastní deformaci v případě působení ledu tlumit tlak působící na stěny nádrže a zabrání tak riziku jejich potrhání. Poté už stačí jen bazén přikrýt krycí plachtou a pořádně ji upevnit.